5 sposobów na wzmocnienie motywacji do zmiany sylwetki

Mój komentarz dotyczący eksplozji sylwetkowych postanowień noworocznych jest następujący: Nie sztuką jest zacząć w styczniu, ale sztuką jest nie skończyć w lutym. Już prawie połowa marca, więc jeśli nadal trwasz w styczniowym postanowieniu, jestem z Ciebie dumna. Jeśli zapał powoli gaśnie, podzielę się teraz z Tobą moim doświadczeniem i dam kilka wskazówek, jak wzmocnić swoją motywację do treningu i zdrowego odżywiania.

Na pierwszym spotkaniu z nowym klientem pytam zawsze: dlaczego chcesz to zrobić? Dlaczego to jest takie ważne?
Zatem, po pierwsze, znajdź swoją motywację zewnętrzną. Pomyśl, w jaki sposób Twoje lepsze zdrowie i satysfakcjonująca sylwetka wpłyną na Twoją pracę, relacje z bliskimi i samopoczucie. Może staniesz się efektywniejsza w pracy? Może zyskasz więcej siły do zabawy z dziećmi? Może w końcu z uśmiechem spojrzysz w lustro? Zamknij oczy i wyobraź to sobie bardzo dokładnie. Oprócz celu, zobaczysz też dodatkowe pozytywne aspekty przemiany, które dodadzą Ci sił.

Po drugie, powiedz innym o swoim wyzwaniu. Im więcej osób wie i Cię dopinguje, tym trudniej będzie Ci się z tego wycofać. Moja klientka podejmowała już kilka prób zadbania o sylwetkę. Nigdy nie wtajemniczała w to bliskich twierdząc, że jeśli jej się nie powiedzie, nikomu nie będzie musiała się tłumaczyć. Tym razem odwróciłyśmy sytuację. Powiedziała o swoim wyzwaniu w pracy, w domu, znajomym. Osiąga fajne efekty, bo z jednej strony czuje doping bliskich osób, z drugiej natomiast chce im udowodnić swoją determinację.

Po trzecie, kontroluj efekty pracy w wymierny sposób. Bardzo często zdarza się, że po miesiącu lub dwóch, nie widzimy rezultatów treningów i diety. Ale czy to oznacza, że naprawdę ich nie ma? Nie do końca. Codziennie oglądając się w lustrze, ciężko nam zauważyć zmiany sylwetki. Dlatego zawsze rozpoczynając współpracę, robimy z moimi podopiecznymi zdjęcie sylwetki, pomiary obwodów ciała i testy sprawnościowe. Systematyczna kontrola co 4 tygodnie, porównanie wyników i zdjęć, daje rzeczywisty obraz zmian.

Ostatnio, po miesiącu pracy, pytam Roberta (imię zmienione na potrzeby artykułu), czy dostrzega już pierwsze efekty planu. Oczywiście nie widział. Z pomocą przyszły aktualne zdjęcia, które udowodniły mu, jak wiele osiągnął w krótkim czasie i zmotywowały do dalszej pracy.

Po czwarte, wyznaczaj mniejsze, krótkoterminowe cele. Zamiast ustalić, że w ciągu 5 miesięcy zgubisz 10 kg, rozłóż po 2 kg co miesiąc. Osiągnięcie celu w krótkim czasie da Ci satysfakcję i zmotywuje do dalszej pracy. Połączone z kontrolą postępów (z poprzedniego akapitu), przyniesie poczucie realizacji celu.

Stosuj też małe nagrody za małe osiągnięcia. Niech będzie to coś, co naprawdę sprawia Ci przyjemność, np. wizyta w kinie, u kosmetyczki, nowa koszulka. Pamiętaj jednak, że nagroda nie może oddalać Cię od celu, zatem zapomnij o czekoladowym torcie za zgubione 3 kg ;)

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Po piąte, wyrabiaj w sobie pozytywne nawyki. Ustal treningi o określonej porze dnia lub w konkretnej sytuacji. „Zaraz po pracy” lub „w trakcie, kiedy syn jest na angielskim” będą swego rodzaju przypominajką dla mózgu, by rozpocząć aktywność fizyczną. Nie musisz przecież pamiętać, aby umyć zęby, prawda? Więc uczyń z treningu i zdrowego jedzenia nawyk.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Przysiady – prawidłowe wykonanie 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?