Regeneracja ważna tak samo jak trening
MAGDA FOELLER • dawno temu"Jak być fit i nie zwariować?" pyta w swojej książce o tym samym tytule Magda Foeller. Odpowiedzi na to pytanie jest sporo, a jedną z nich jest regeneracja. Magda Foeller doradza, dlaczego regeneracja jest ważna i jak się regenerować.
Oprah Winfrey, jedna z najbogatszych i odnoszących największe sukcesy w show biznesie kobiet na świecie, powiedziała kiedyś, że jeśli podczas długiego biegu nie zatrzymasz się, żeby napić się wody, to nie ukończysz tego biegu. My, kobiety, w biegu zwanym codziennością zapominamy o najważniejszym elemencie, bez którego nie będziemy w stanie tego biegu kontynuować. Zapominamy o sobie.
Sama biję się w pierś i przyznaję, że nie jestem idealna. Staram się stosować do rady Winfrey nie tylko w zakresie czysto fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym — i to samo, jako niezbędny element odpowiednio opracowanego i wykonanego planu treningowego, zalecam każdej mojej klientce. Bo naprawdę: zajechać się szybko i dokumentnie to żadna sztuka. Ale umieć bez autokrytyki zatrzymać się na chwilę i wysiąść z życiowego perpetuum mobile sztukę niewątpliwie stanowi.
Regeneracja i jej typy
Pamiętaj, że ważna jest regeneracja obejmująca różne, uzupełniające się płaszczyzny:
• regeneracja fizyczna, czyli odpoczynek mięśni i ciała — to czas na odbudowanie zasobów energetycznych, wyleczenie stanów zapalnych w mięśniach; taki chwilowy urlop od treningu trwający na przykład przez weekend lub dwa-trzy dni w ciągu tygodnia;
• regeneracja żywieniowa - odżywienie organizmu, suplementacja i dostarczenie odpowiednich mikro- i makroskładników;
• regeneracja psychiczna - kiedy dążysz do celu i towarzyszy temu ciężki trening, to musisz dać swojej głowie odpocząć; często bowiem zapominamy o tym, że wysiłek fizyczny obciąża nas również psychicznie, szczególnie kiedy jest nowością w naszym życiu; odpowiednie przerwy dla głowy sprawiają również, że zamiast wpadać w panikę, iż następnego dnia musimy pojawić się na treningu, zaczynamy się cieszyć.
Regeneracja podstawą treningu
Pamiętaj, że ludzki organizm potrzebuje regeneracji, bo trening nie jest dla niego czymś naturalnym! To dodatkowy, nadprogramowy wysiłek fizyczny i bliżej mu do komunikatu "goń" lub "uciekaj" niż znanej nam od wieków potrzeby fizjologicznej. Dla naszych przodków polowanie na wielkiego zwierza nie stanowiło przecież treningu cardio połączonego z treningiem siłowym, ale było podstawą przetrwania — tak dla samego pojedynczego myśliwego, jak i całej osady.
To nie wszystko: regeneracja organizmu jest podstawą w utrzymaniu formy i sukcesywnej poprawie wyników, a to za sprawą poszerzania możliwości fizycznych. Przypomnij sobie, o ile przyjemniej, efektywniej ćwiczy się, kiedy jesteś wypoczęta przykładowo po weekendzie, a jaką katorgą są często treningi upychane w kalendarz dzień po dniu. Wydaje nam się, że damy radę, że co to takiego i, faktycznie, pierwszego dnia idziemy jak burza, drugiego wypadamy już nieco gorzej, ale jakoś sobie radzimy, zaś trzeciego zastanawiamy się, co nam takiego do łba strzeliło, żeby wplątać się w taki maraton. Uwierz, nieprzemyślane ułożenie treningów i brak regeneracji może naprawdę koncertowo spieprzyć świetnie zapowiadający się proces pracy nad sylwetką.
Artykuł stanowi fragment książki "Jak być fit i nie zwariować" Magdy Foeller (śródtytuły pochodzą od redakcji).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze