Restrykcyjna dieta - co to jest? Dlaczego jest z góry skazana na porażkę?
MAGDA FOELLER • dawno temu • 3 komentarzeWielu być może pamięta czasy, kiedy to na założenie telefonu czekało się miesiącami, a po mięso trzeba było stać w długich kolejkach. Trzeba było czekać na załadowanie gry w komputerze, buforowanie filmu i połączenie z internetem. Obecnie nie czeka się praktycznie na nic. Toteż absurdalnym wydać się może niektórym czekanie na efekty odchudzania i treningów. Wówczas dieta cud staje się idealnym rozwiązaniem. Każda z nich ma być ekspresowa, łatwa w stosowaniu i zadziwiająco skuteczna. Dlaczego jednak restrykcyjna dieta jest skazana na porażkę?
Pierwszą przyczyną jest aspekt psychologiczny takiego rozwiązania. Zazwyczaj decyzja o drastycznej zmianie żywienia podejmowana jest w przeciągu chwili, z dnia na dzień, bez wcześniejszego przygotowania organizmu. Co za tym idzie, trudniej jest mu dostosować się do dietetycznych zmian.
Restrykcyjna dieta — co to?
Restrykcyjne diety charakteryzują się dużą liczbą kulinarnych zakazów. Powodują one stres związany z ograniczeniem żywieniowej swobody wyboru. Mózg zaczyna nieustannie szukać dróg ucieczki, w głowie mnożą się wymówki, by złamać zasady. Coraz częściej zaczynasz marzyć o ulubionych potrawach. A ciężko jest czasami sobie wmówić, że suchy kurczak smakuje jak tłuściutka, pyszna pizza. Trwanie w tak restrykcyjnym postanowieniu sprawia, że z dnia na dzień kondycja psychiczna spada, zaczynają się problemy z koncentracją i emocjami.
Nie bez znaczenia jest częsty brak przygotowania do radykalnej diety. Jednego dnia celebrujesz ze znajomymi wieczór przy pizzy XXL i litrach piwa, a drugiego dnia już tylko czarna kawa i marchewka. Wszystko to sprawia, że organizm wpada w “panikę”, a w strachu przed deficytem kalorycznym i śmiercią głodową, zaczyna odkładać wszystko, co jest mu dostarczane w pokarmie. W efekcie, zamiast redukcji wagi, może dojść do jej wzrostu. A przecież tak mało jesz, prawda?
Każda restrykcyjna dieta praktycznie uniemożliwia aktywność fizyczną — ze względu na brak sił wywołany znacznym deficytem energetycznym. Mięśnie nie pracują, wiotczeją, a przez to metabolizm jeszcze bardziej ulega spowolnieniu. Pamiętać należy także, że o jędrności ciała decyduje właśnie kondycja tkanki mięśniowej. Taka tendencja jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób, które dotychczas uprawiały sport. Odstąpienie od aktywności fizycznej sprawia, że trudniej wrócić do starych, zdrowych nawyków.
Prawda jest też taka, że ubytek wagi nie jest równoznaczny z ubytkiem tkanki tłuszczowej, a na tym zależy nam najbardziej. Początkowo jesteś dumny, tracąc kilogram za kilogramem, nie zdając sobie sprawy, że w znacznej większości jest to woda, a często i mięśnie.
W końcu masz dość bycia na diecie, chcesz wrócić do normalności. Wówczas przychodzi frustracja, gdy po odstawieniu monodiety waga wraca.
Trzeba pamiętać, że ładna, zdrowa sylwetka to efekt zdrowego, racjonalnego odżywiania i regularnych treningów, a nie wyniszczenia organizmu. Chcąc uzyskać zadowalające efekty warto zadać sobie pytanie: nie — jak szybko chcemy je uzyskać, lecz — na jak długo i jakim kosztem. Warto przemyśleć ewentualne skutki podejmowanych działań i odpowiednio zaplanować drogę do celu. Postaw na trwałe zmiany w nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej, które przełożą się nie tylko na szczupły wygląd, ale także lepsze zdrowie i samopoczucie oraz świetną kondycję.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze